Sohbet Adabı

yorum yok
126 views okuma
15 Aralık, 2016
Sohbet Adabı

Sohbet Adabı

Selamün Aleyküm ALLAHIN Selamı Üzerinize olsun sohbet adabı nedir bugun sizlere elimden geldigince sohbet adabından söz etmek istiyorum.Türk halkı olarak her yerde sohbet etmeyi seven bir toplumuzve bu sohbet sevgimiz tutkunlugumuz teknolojinin gelişmesi ile birlikte bizlere sanal sohbet imkanlarıda sundu gerek real hayatta gerekse sanal chat odalarında karşımızdaki kişilerin insan oldugunu asla unutmamalıyız.Sanal sohbet karşımdaki beni tanımaz görmez deyip de asla sohbet adabı dışına çıkıp seviyenizi bozmayın

Sohbet sözcügünün açıklaması anlamı , insanlarla iletişim kurmak karşılıklı konuşmaktır. Lakin bu sohbet kelimesi bu sohbet kelimesini biraz daha geniş düşündügümüz zaman konuşmanın ötesinde bir manaya sahiptip oldugunun farkına varırız.. Sohbet, bir olmak, beraber olmaktır. Arkadaş, dost olmaktır. insanların bir birini tanıması, fikir alış verişi yapması. Yani sohbet, ayrıca kalbin bir aynasıdır ve kalpten kalbe irtibatı da sağlar. Şüphesiz böyle bir iiletişim, sağlıklı güzel sonuç verirse anlamlıdır. Bunun için de sohbetin uyulması ve hepimizin dikkat etmesi özen göstermesi gereken bir adabı, kuralları var. Hem sohbet edenler, hem karşınızdaki dinleyenler için.Malesefki günümüzde bir toluluga katılan çogu kişiler sohbet adabından toplumda nasıl konusulması gerektiginden bilgileri olmayan kişilerde mevcuttur.

Gerçek hayattada olsa sanal ortamlardada olsa Sohbet için bir araya gelen topluluk, sohbet adabını bilmeyen rastgele toplanmış, şuursuz, gayesiz, kendini bilmez sıradan bir topluluk değildir. Aksine hisleri olan  onurlu gururlu duygu ve düşünce birliği taşıyan, birbirlerinin sevinç ve kederlerine ortak olan, zaman zaman karşısındaki insanın mutlulugu ile mutlu olan üzüntüsü ile üzülen gözünü ALLAH  rızasına dikmiş, bu dünyanın ölümlü bir dünya oldugunu bilen yüce hedefli bir topluluktur. Kalbinde insan sevgisi olan vijdanlı ve ahlaki degerlere önem veren bu topluluğun sohbeti, arkadaşlıgı dostluğu, ebedi olur.Mesafeler önemli deildir Dünyanın bir ucunda bile olsanız güzel olan dostluklar asla unutulmaz.

Sohbet ederken saygınızı seviyenizi ön planda tutmanız gerekir.

Toplum içinde sohbet adabını asla unutmayınız ne kadar öfkeli olursanız olun kırıcı rencid edici sözlerden kaçının kaybeden deyil kazanan siz olursunuz.

Rabime emanet olun

 


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Mobil Chat Odaları

Mobil Chat Odaları Chat ortamların en iyisi sitesi olan guzelsohbet Mobil Chat ...

Yeni Arkadaşlıklar Edinin

Yeni Arkadaşlıklar Edinin Guzelsohbet.net sitemizde sizlere her zaman Yeni ...

Zevkli Eğlenceli Chat Odaları

Sohbet Sitelerim Harika Sohbet Sohbetsitelerim sitemiz sizlere her zaman sohbet ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?